دکتر احمد مستوفی

برای اولین بار با نام دکتر احمد مستوفی در بیابان لوت آشنا شدم. درست وقتی که برای بار اول پا به این بیابان بزرگ گذاشتم و از همراهانم نام ایشان را میشنیدم.
نام احمد مستوفی با نام بیابان لوت پیوند خورده است و تفکیک ناپذیر است و هنوز هم دقیق ترین مطالب و نقشه های این بیابان بزرگ، از کاوش ها و تحقیقات وی می‌باشد و با وجودی که بیش از نیم قرن از انتشار گزارشات دکتر احمد مستوفی میگذرد، هنوز هم این گزارشات از تازگی نیا‌فتاده و به نوعی منبع ومرجعی برای کسانی است که به نوعی در ارتباط با بیابان لوت هستند،  کاربرد علمی و عملی دارد.

دکتر احمد مستوفی کیست؟

مرحوم دکتر احمد مستوفی استاد فرهیخته و فرزانه جغرافیا در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۷۲ در سن ۸۱ سالگی و پس از یک بیماری طولانی در فرانسه دارفانی را وداع گفت و پیکر پاکش در اسفند ماه همان سال به تهران منتقل شد و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد. در قبر شماره ۱۴۴ از ردیف ۱۲ قطعه ۷۰
سال ها است که از مرگ دکتر مستوفی می‌گذرد ولی دست آورد های وی به صورت گزارشات جغرافیایی و کتاب در دست دوست دارانش و همین طور محققان و کاوشگران بیابان لوت می‌چرخد و نامش زنده است.
احمد مستوفی در سال ۱۲۹۱ در تهران و خانواده ای اصیل و سرشناس بدنیا آمد و پس از دریافت مدرک دیپلم متوسطه خود در سال ۱۳۰۹ در گروه سوم دارالفنون به فرانسه اعزام شد. با علاقه خود در رشته جغرافیا دانشگاه سوربن پاریس مشغول به تحصیل شد و پس از آن در موسسه جغرافیای دانشگاه پاریس به ادامه تحصیل تا مدرک دکتری مشغول بود و در سال ۱۳۱۷ به وطن بازگشت و به عنوان دانشیار دانشکده ادبیات دانشگاه تهران مشغول به کار شد.
دکتر مستوفی تا قبل از بازنشستگی در سال ۱۳۵۶ موفق به تالیف سه جلد کتاب، چهار گزارش تحقیقاتی، پنج مقاله به فارسی و چند مقاله نیز به زبان فرانسه گردید که بد نیست بدانیم نوشته ها و یادداشت های زیادی از ایشان به جای مانده که متاسفانه با وسواس علمی و فکری که به همراه داشت و گرفتاری های شبانه روزی مدیریت در دانشگاه تهران هیچگاه موفق به چاپ آنها نشد.
از دیگر خدمات ایشان می‌توان تشکیل رشته جغرافیا به صورت مستقل از رشته تاریخ در سال ۱۳۴۰ و مدیریت گروه جغرافیا تا سال ۱۳۴۷ و مدیریت مرکز تحقیقات علمی مناطق خشک و پس از آن نیز شکل دهی موسسه جغرافیا را نام برد.

استاد دکتر احمد مستوفی با علاقه زیادی که به بیابان لوت بود در طی شش سال و رویهم به مدت یکسال در بیابان لوت به تحقیقات زیادی پرداخت که داشته های امروزه ما از آن تحقیقات است و این بیابان را به صورت بسیار جامع و علمی مورد تحقیق قرار داد.
از اینجاست که امسال نیز در چهارم دی ماه ۱۳۹۸ با همت جناب آقای دکتر مهران مقصودی رئیس موسسه جغرافیای دانشگاه تهران و به گرامی داشت یاد و خاطره دکتر مستوفی مجلسی برپا شد و در آن خاطراتی توسط همکاران، دانشجویان و خانواده وی بیان شد تا شرکت کنندگان به خصوصیات اخلاقی و علمی این استاد فقید بیشتر پی ببرند. در کنار این مراسم و سخنرانی ها هم با همت خانواده دکتر مستوفی وسایل و دست نوشته های ایشان به نمایش گذاشته شد.

حفاظت زیستی محیطی بیابان لوت

بیابان لوت زنده است! کدام یک از ما به این باور هستیم؟ برای این باور باید بدانیم که این زنده بودن یک حس است که در همه گستره وسیع لوت جاری است. حس زیبای زندگی در لوت ی که در همه جای آن می‌توان آن را با چشم دل دید. متاسفانه خیلی از کسانی که خود را دوستدار طبیعت می‌دانند نیز این روح زندگی را در بیابان ها ندیده اند و از همین جاست که مشکلات عدیده ای در حفاظت از طبیعت و استفاده از آن بوجود می‌آید. 

مدتی است که متاسفانه شاهد آلودگی های زیست محیطی بسیاری در بیابان لوت هستیم. با وجود آنکه این بیابان وسعت زیادی را با اقلیم های مختلف دارد، اما در حاشیه و عمق آن به صورتی بی رویه شاهد آلودگی هستیم.

بیابان لوت خالی است از همه چیز، برهوت است و جایی برای زندگی نیست! این ها تعریف ها و تعبیرهای مختلف از این بیابان است که ما را مجاز به هر رفتاری در این گستره زیبای طبیعت می‌کند. انگار که مجاز هستیم تا هر جا که برهوت بود و خالی، خود را مجاز برای تخریب های زیست محیطی بدانیم. 

بیابان لوت دارای طبیعتی خاص است و تا کنون به عنوان لوکیشن و محلی برای فیلمبرداری استفاده شده است. امسال هم دوباره همچون چند سال قبل که برای تولید فیلم و فیلمسازی با فیلمی از مجید مجیدی فیلمساز مشهور که با فیلمی زیبا به نام محمد رسول الله نگاه ها را به سمت خود کشاند. نمی‌خواهیم از فیلم و هزینه ها و تاثیر گذاری خوب آن در منطقه و دنیای اسلام بگوییم که همه حاکی از موفقیت فیلم و فیلمساز دارد. صحبت ما تنها از عواملی است پشت پرده که به عنوان تدارکات و عوامل لوکیشن ساز برای این بیابان آنهم پس از مدت‌ها دردسرساز شده‌اند. هنوز هم بعد از گذشت سال‌ها از ساخته شدن فیلم، لوکیشن آن در پهنه لوت در کنار کلوت ها پا برجاست و با هر طوفان و باد قطعه ای و قسمت از لوکیشن  جا مانده به پرواز در می‌آید و در بیابان پراکنده می‌شود. این تکه ها حتی در ریگ یلان با فاصله هوایی حدود ۴۰۰ کیلومتر هم دیده شده است. الان هم قرار است تا قسمت هایی از فیلم جدید داوود میرباقری نیز در حاشیه لوت و کلوت ها ساخته شود که برای این کار دوباره داستان ساختن لوکیشن مطرح می‌شود و آلودگی زیستی محیطی و احیانا تخریب قسمت هایی از بیابان اجتناب ناپذیر است. طبق شنیده ها عوامل فیلم هم اکنون در شهداد و روستاهای اطراف مستقر شده اند. بحث بر سر فیلم و فیلمسازی نیست و باید از داشته ها استفاده کرد، اما به چه قیمت؟ برای دست اندرکاران فیلمی چون محمد رسول الله با آن هزینه های میلیاردی و فروش خوب خود آیا امکان نداشته تا پس از تمامی برداشت ها بیابان را از لوکیشن باقی مانده پاکسازی نمایند؟ مجوزهایی که برای بودن عوامل فیلم در لوت داده می‌شود فقط برای برنامه سازی و فیلم برداری است و نباید همان کسانی که در این موارد دست اندرکار هستند پس از پایان هر پروژه، نظارتی بر اینگونه موارد داشته باشند؟ کاش با مستقر شدن عوامل فیلم سلمان فارسی موارد محیط زیستی نیز رعایت شود و بیابان لوت را که میراث طبیعی جهانی است را به درستی حفظ کنیم تا دوباره مثل دچار مشکلاتی در این زمینه نشویم. 

شهاب سنگ

در اینجا قصد نداریم تا از کلیات پیدایش و یا منشاء وجودی شهاب سنگ ها چیزی بگوییم! می‌خواهیم تا تنها برای آنکه موضوع شهاب سنگ به نوعی به بیابان های ایران به خصوص بیابان لوت برمی گردد کلیاتی را در این مورد بیان کنیم.
شهاب سنگ ها در برخورد با جو کره زمین و ورود به اتمسفر و در نهایت، سقوط بر روی زمین، دچار پروسه ای فیزیکی و شیمیایی می شوند و به دلیل شکل، جنس و رنگ خاص خود در مناطقی از کره زمین به راحتی پیدا می‌شوند. این سنگ های آسمانی در همه جای زمین پراکنده اند، اما تقریبا همه شهاب سنگ های یافت شده یا در قطب ها پیدا شده اند و یا در بیابان ها چرا که به دلیل فیزیک خاص خود و به خصوص رنگ تیره در میان یخ و برف و عرصه یک دست سفید قطب ها و همین طور در پهنه وسیع بیابان ها با رنگ روشن بستر قرار گرفته در آن بسیار خوب دیده و پیدا می‌شوند.
همان طور که ذکر شد شهاب سنگ ها بدون محدودیت در تمامی مناطق زمین می‌افتند اما به دلیل جنس خاص و ترکیبات آهنی خود با فرسایش شیمیایی و مکانیکی در عرصه هایی چون جنگل، کوهستان و رودخانه ها ماندگاری پایینی داشته و در مجاورت رطوبت، اکسید می‌شوند. علاوه بر آن به دلیل پوشش خاص این نواحی پیدا کردن آنها بسیار بعید است، در صورتی که در بیابان ها این کاوش ها اثر بخشی بالایی داشته و بسیار راحت تر میتوان آنها را به دلیل جنس و رنگ خاص خود شناسایی و پیدا کرد.
برای تشخیص و شناسایی شهاب سنگ ها با دقت به خواص فیزیکی آنها همچون رنگ، شکل، خاصیت مغناطیسی و چگالی، تا ۸۰ درصد مواقع به نتیجه درست می رسیم.
بد نیست بدانیم که در حدود ۹۵ درصد از شهاب سنگ ها دارای خاصیت مغناطیسی هستند که به مانند سنگ آهن به آهن ربا جذب می‌شوند و بقیه نیز چیزی در حدود یک درصد آهن دارند که به آهن ربا، میلی نشان نمی دهند. این شهاب سنگ ها از ماه و مریخ و از نوع شهاب سنگ های آکندریتی هستند  که به دلیل کمیاب بودنشان بسیار گران قیمت می باشند .
پوسته گداخته شده شهاب سنگ به دلیل سوختن در عبور از اتمسفر تیرگی خاصی دارد و بیشتر به شکلی چرم مانند در پوسته سنگ این سوختگی رخ می‌دهد که برخلاف رنگ داخلی روشنی که دارد، تیره رنگ است. ( تعداد کمی از شهاب سنگ ها در درون نیز به رنگ سیاه می باشند که به دلیل جنس کربنی آنها است.)
این سنگ های آسمانی بدون تخلخل هستند، به جز تعداد معدودی از شهاب سنگ هایی که از ماه به روی زمین افتاده اند و سنگ های دارای تخلخل را بیشتر در سنگ های آتشفشانی به دلایلی که در پست های قبل + ذکر شده مشاهده می‌کنیم.
از نظر شکل ظاهری،  شهاب سنگ ها بدون لبه های تیز هستند که یا در ورود به اتمسفر زمین لبه های آنها ذوب شده اند و یا در محل برخورد با سطح زمین این پریدگی رخ داده است. در ضمن اکثر شهاب سنگ ها دارای فرورفتگی هایی به مانند اثر و جای انگشت می‌باشند.
شهاب سنگ ها دارای چگالی بالایی هستند بین ۳ تا ۸ که برعکس آن در مورد سنگ آهن با چگالی پایین صدق می کند. پس با وجود این خصوصیات فیزیکی اگر در محلی درست به دنبال آنها بگردیم شانس خود را برای پیدا کردن یکی از این سنگ های منحصر به فرد و آسمانی چندین برابر کرده ایم. ضمنا بد نیست بدانیم ارزش مادی این سنگ ها زیاد است که اگر از جنس و منشاء خاص باشد نیز این ارزش بسیار بالاتر هم می‌رود. در بیابان لوت به دلیل گستردگی پهنه یکسان اقلیم های آن میتوان شانس بالاتری را برای پیدا کردن اینگونه سنگ ها داشت که شاید در دیگر مناطق این امر میسر نگردد. برای همین است که کاوشگران شهاب معمولا به دنبال یافتن این گونه سنگ ها وارد بیابان لوت میشوند.
مالکیت شهاب سنگ ها در کشور های مختلف متفاوت است. در کشور ما مالکیت آن با کسی است که آن را پیدا میکند. در کشور‌هایی چون افغانستان، ژاپن و تاجیکستان نیز فرد یابنده مالک آن است، اما در کشورهایی چون انگلیس، آمریکا و کشورهای اروپای غربی شهاب سنگ ها جزو اموال صاحب زمین به حساب میروند و در کشورهایی چون دانمارک و سوئیس این سنگ ها جزو اموال دولتی محسوب شده و یابنده، آن را به موزه تحویل می‌دهد و مبلغ معادل ارزش آن را دریافت میکند.
با همه این توضیحات شاید برای شما مشخص شود که چرا افرادی به دنبال این سنگ ها هستند و در کجا باید به دنبال آنها بود.
البته به یادتان باشد که صرفا با پیدا کردن شهاب سنگ شما به گنج نمی‌رسید و برای فروش آن باید در ابتدا با یک موسسه و یا دانشگاه معتبر در زمینه شناسایی شهاب سنگ ها ارتباط داشته و پس از بررسی های لازم و تعیین نوع و جنس و منشا آن، ارزش تقریبی برای آن، به ازای هر گرم آن را  بدست آورد و در مرحله بعدی نیز پیدا کردن مشتری دارای اهمیت است چرا که همه کس به دنبال اینگونه سنگ ها نیستند و بیشتر کسانی که در  دانشگاه ها بر روی این گونه اجرام آسمانی تحقیق میکنند و موزه ها و کلکسیون دارها به دنبال خرید می‌باشند.
در اینجا لازم است تا باز هم یاد آور شویم بیابان لوت و طبیعت آن در عین زیبایی، دارای مخاطرات زیادی است که باید با راهنما و داشتن تجربه بالا و تجهیزات مناسب به آن وارد شد و این سایت ورود به حریم بیابان لوت را بدون داشتن مجوز و راهنمای خبره توصیه نمی‌کند.

مین در بیابان لوت

نام بیابان لوت خود به اندازه کافی از عظمت و گستره اش خبر میدهد، چه برسد که بخواهیم توصیفی از اقلیم منحصر به فرد آن داشته باشیم. بیابان لوت یکی از جذاب ترین و شگفت انگیزترین بیابان های دنیا است که در هر قسمت از این اقلیم گسترده، یک شگفتی شما را به خالق آسمان ها پیوند میدهد.

از طرفی دیگر، موقعیت منطقه ای کشور ما از نظر شاهراه ارتباطی بین خاورمیانه باعث شده تا از دیر باز نگاه متفاوتی را بین کشورهای همسایه و دیگر کشورها به روی خود تحمل کنیم. از نگاه روس ها برای اتصال به آبهای بین المللی جنوبی، از طریق شاهراه ایران تا نگاه آمریکایی ها و اروپایی ها برای گذری ارتباطی و پایگاه منطقه ای و نفتی که تا حد زیادی با وجود همه ناملایمات و کاستی ها و بدعهدی ها، توانسته ایم هنوز هم بدون فرمانفرمایی بیگانه استوار بمانیم و کشورمان از دیر باز تا کنون توانسته تا تاثیر گذاری همه دولت های متخاصم را به نحوی کم و بیش دفع نماید.

بیابان لوت با پهنه ای حدود ده درصد مساحت ایران و با نحوه قرار گیری خود به صورت شمالی-جنوبی و همین طور شرقی-غربی و با توجه به اتصالش از سمت شمال به کویر مرکزی ایران، از دیر باز محل تاخت و تاز و عبور راحت و بی دردسر کاروان های حمل مواد مخدر بوده و از آنجا که سال ها پیش مرزها توسط ژاندارمری، یکی از نهاد های انتظامی و نظامی حفظ و نگهداری می‌شد، بحث چگونگی مقابله با این کاروان ها مطرح بوده است، کاروان هایی که با عبور از کریدورهای رفت و برگشتی مواد مخدر، برای امنیت کشور مشکلاتی را پدید آورده بودند. به همین علت از حدود سالهای دهه ۶۰ و برای مقابله و جلوگیری از رفت و آمد این کاروان ها قسمت هایی از نقاط استراتژیک بیابان لوت مین گذاری شد. شاید در حال حاضر با نگاه به گذشته این کار بی معنی و خطرناک محسوب میشود، اما اگر بخواهیم صادقانه به این مورد آن هم در دهه ۶۰ نگاه کنیم چاره ای جز این گونه اقدامات نبوده مگر آنکه کشور زیر بار هزینه های سنگین تامین نیرو در جای جای این پهناور مرز ایران در می‌آمد یا با دیوار کشی خط مرزی میتوانست تا حد زیادی از این آمد و شد ها بکاهد. هر دو کار بسیار هزینه بر و زمان بر مي‌بود و به ناچار برای کوتاه ترین زمان ممکن، عملیات مین گذاری در نقاط خاص کریدور های کاروان های حمل مواد مخدر به بهترین گزینه تبدیل شد. چرا که در آن برهه زمانی کمتر کسی این بیابان بزرگ را می شناخت و عبور از آن نیز خنده دار به نظر می‌آمد.

این عملیات بعد از حدود یک دهه و با پیشرفت تکنولوژی و تغییر در رویکرد دولت در جهت تغییر روش مقابله متوقف شد، این تغییر در زمانی انجام شد که دیگر نهاد ژاندارمری به عنوان متولی کارگذاری مین ها، منحل شده بود و نیروهای آن یا بازنشسته شده بودند و یا در سطح دیگر نیروهای نظامی کشور پراکنده و تله های انفجاری کارگذاشته شده بدون داشتن اطلاعاتی از محل قرارگیری آنها به نوعی سرگردان در لوت باقی ماندند! عوامل طبیعی باد و آب های روان فصلی در لوت بعضا آنها را جابجا و دوباره مدفون کرده بود و از نیروهای ژاندارمری هم کسی نبود تا بتواند با راهنمایی نقشه ای دقیق و کاربردی ترسیم کرده و یا نسبت به جمع آوری آنها اقدامی به عمل آید. از طرف دیگر کاروان های حمل مواد نیز برای مقابله با نیروی نظامی ژاندارمری شروع به مین گذاری متقابل کرده بودند و دیگر این بحث گره کوری شده بود که حتی با مرور زمان به هیچ عنوان تاکنون هم باز نشده است!

چیزی که هم اکنون در دست داریم شنیده هایی است که مناطقی از این گستره بزرگ، آلوده به مین است و هیچ نهاد و دست اندرکاری هم زیر بار وجود آن نمی‌رود و علاوه بر ترس از وجود تله های انفجاری قدیمی، متاسفانه در سال های گذشته نیز شاهد افزایش بکارگیری اینگونه تله های انفجاری در نقاطی از لوت هستیم که بعضا حتی در کریدور ترانزیتی مواد مخدر هم نبوده و وقتی از آنها خبر میشویم که متاسفانه خساراتی جانی در منطقه ای بوقوع پیوسته است. مین هایی که جدید کار گذاشته شده بدون هیچ گونه اعلام و تابلویی برای آگاهی از وجود آنها و در مناطقی بکار رفته که دور از مسیر قاچاقچیان مواد مخدر بوده و گردشگران و فعالان محیط زیستی که به نوعی در این بیابان تردد میکنند را دچار خطر کرده و نگرانی هایی را در پی داشته است.

طی سالهای گذشته و با اشراف طبیعت دوستان و همین طور بحث جهانی شدن این اثر طبیعی پایگاهی به عنوان متولی ساماندهی این بیابان بزرگ ایجاد شد و در نتیجه با اقدامات خوبی که انجام شده، محدوده هایی برای بیابان لوت توسط پایگاه جهانی لوت در ایران تعیین شد که با ایجاد منطقه بندی لوت، و بر اساس نقشه تهیه شده و مشخص نمودن حدود آن و تعیین ضوابط خاص بر روی نقشه رنگ بندی سبز، نارنجی و قرمز مشخص شده است. بر اساس این مصوبات به مناطق نارنجی روی نقشه با مجوزهای اخذ شده از مبانی گردشگری و امنیتی می‌توان ورود کرد ولی به هیچ عنوان نمی‌توان وارد مناطق قرمز شد حتی با داشتن مجوز و بالطبع در منطقه سبز می‌توان تردد داشت. لازم است این را همین جا یادآور شوم که حتی در منطقه سبز نیز حتما با افراد آگاه و راهنما باید وارد شد، چرا که طبیعت در عین زیبایی بسیار خطرناک است و شما بدون داشتن تجربه و تجهیزات ناوبری به مشکلات زیادی برمیخورید و به راحتی گم خواهید شد. بیابان لوت در عین زیبایی خاص خود، بسیار خطرناک است و با انتخاب جهتی اشتباه، راه خود را گم خواهید کرد.

از همه این قضایا که بگذریم با نگاهی به رویکرد صنعت گردشگری در ایران و نیاز اساسی برای شناساندن زیبایی های طبیعت و تاریخ منحصر به فرد ایران می توان از داشته ها و پتانسیل خوبی که در این حوزه وجود دارد آگاهانه استفاده کرد. این بیابان از یک طرف میتواند خود به عنوان سرمایه ای ملی برای ارزآوری به حساب آید و از طرفی با وجود خطراتی همچون تله های انفجاری آن هم در مناطق نامشخص بدون دادن آگاهی های لازم نیز میتواند به راحتی بخش بزرگی از جامعه هدف در این صنعت را از ورود به ایران حذف کند.

ما هم می دانیم که از لحاظ های امنیتی و منطقه ای بیابان لوت نیاز به مراقبت و کنترل دارد، اما آیا در این سال ها و با پیشرفت روز افزون تکنولوژی های متعدد نمی توان راهکارهای مناسبی برای کنترل و مراقبت همه جانبه از این منطقه داشت؟ این را همه میدانیم که به دلیل محدودیت فراوان آبی و خاکی در کیفیت و همین طور کمیت آنها، هیچ برنامه و توسعه ای اقتصادی مبتنی بر کشاورزی و دامپروری و همین طور صنایع را در حدود ده درصد از خاک کشورمان نداریم و در حال حاضر بهترین فرصت برای استفاده از منابع موجود این بیابان بزرگ رونق در جذب توریست های داخلی و خارجی است تا در صنعت گردشگری منطقه رونقی ایجاد نماییم. رونقی که می توان با امن کردن منطقه این بیابان در عین حفظ حریم امنیتی آن به خوبی آن را مدیریت کرد و با پاکسازی تله های انفجاری و آگاه سازی گردشگران امنیت مناسب و قابل قبول را برای جذب سرمایه و استفاده از این طبیعت منحصر به فرد فراهم آورد.

همه را گفتیم و در آخر بازهم یادآوری میکنم بیابان لوت طبیعت زیبا ولی خشنی دارد و برای استفاده از زیبایی های آن علاوه بر کسب مجوز های لازم باید به همراه افراد کاردان و راه بلد آن به همراه تجهیزات ناوبری مناسب وارد شد. مفقود شدن، گرفتار شدن در طوفان‌های کویری و یا زمین‌های نامناسب و صعب‌العبور از جمله مخاطرات سفر به مناطق حساس لوت است، ضمن این‌که کویر لوت در رصد اطلاعاتی نیروهای نظامی و امنیتی قرار داشته و عدم هماهنگی برای ورود به  مناطق کویری (جز محدوده سبز) می تواند موجب بروز مشکل برای کسانی شود که مقررات ورود به کویر را نادیده گرفته‌اند.

ایجاد راه شهداد به نهبندان

همانطور که در پست قبل هم نوشتیم راه ارتباطی شهداد به نهبندان با طغیان رود شور قطع شده و اکنون خبر هایی شنیده میشود که اداره راه و ترابری منطقه در صدد کارگشایی برای آینده و کشیدن مجدد این راه می باشد.
متاسفانه این روزها شاهد آن هستم که در بیشتر عملیات اجرایی و در هر سطحی بدون تحقیقات لازم عملیات عمرانی و اجرایی انجام میشود و حتی از تجربه گذشتگان و کارهایی که در قدیم در منطقه انجام شده اطلاعی حاصل میشود و اکثر پروژه ها در سالیان بعد دچار مشکل و یا اندام میشود. کاش دست اندرکاران اینگونه عملیات نگاهی به شناخت زمین شناسی منطقه داشتند و حتی به خود زحمت میدادند تا نیم نگاهی نیز به کتاب های تاریخی و جعرافیا و یا زمین شناختی منطقه کنند. کاش حداقل این فکر برای ما بوجود می آمد که چرا؟ چرا باید در این نقطه از مسیر ارتباطی و جاده ای این طغیان روی دهد؟ به جا است تا با کمی تفکر به نتیجه برسیم و بعد به دنبال بودجه بندی ها و دریافت هزینه برای احداث و ترمیم مجدد جاده باشیم.

بد نیست بدانیم که دقیقا این نقطه که راه به زیر آب رفته است پست ترین محدوده و ناحیه فلات مرکزی ایران واقع شده است و به نام چاله لوت شناخته میشود، جایی که شاید حداکثر ارتفاعی ۴۰۰ متری داشته باشد. دقت کنید ما در گود لوت پست ترین نقطه را با حدود ارتفاع ۱۱۷ متر را داریم ولی آنجا ارتفاع به صورت نقطه ای محاسبه شده است نه به صورت ناحیه ای! و باید هم با طغیان رود شور در همن ناحیه جاده به زیر آب رود چرا که در قدیم و وجود راه های باستان و کاروان رو نیز جاده ای در این قسمت وجود نداشته است و جاده از گدار باروت میگذشته است(به نقل از مستشرق مشهور دکتر آلفونس گابریل) و بعد ها در زمان پهلوی اول نیز برای تجارت و راه ارتباطی بین کرمان و خراسان از قسمتی به نام گدا مستوفی یا گدار کال شور کامیون ها عبور میکرده اند.

همان طور که در پست های قبل نیز ذکر شد رود شور با وجود آرامشی که در خود نشان میدهد یکی از خطرناک ترین عارضه های زمینی منطقه است که عبور از آن برای کاروانیان در قدیم و کامیون ها مشکل ساز بوده و از دو نقطه یاد شده که تقریبا در کنار یکدیگر هستند این مواصلات صورت می پذیرفته است.

پس با احداث جاده و ترمیم دوباره آن در نقطه قعلی باز هم باید شاهد طغیان دوباره رود شور در سالیان بعد باشیم و این به معنی هزینه های اضافی و دور ریختن بودجه های مربوط به آن است. چرا دست اندرکاران راهداری استان کرمان به فکر ساخت جاده ای برای همیشه نیستند؟ راهی که در قدیم هم از خبیص به نه میرسیده است و از نقاط یاد شده عبور میکرده است.

error: Content is protected !!