بیماری در همه جا وجود دارد

این روزها بحث ویروس ها و بیماری واگیر کرونا یا همان کووید ۱۹ با نام علمی Coronaviruses در همه جا داغ است و به نوعی نگرانی هایی را به همراه دارد. قصد بر این نیست که این جا هم از این بیماری و نحوه شیوع آن سخن به میان آوریم و حتما آنچه را که باید، از مراجع بهداشتی مورد تایید دنبال خواهید کرد. بیماری ها از دیر باز در تمامی مناطق دنیا شایع بوده است، از وبا و طاعون گرفته تا ذات الریه یا حتی ابولا که جوامع گوناگونی را درگیر خود ساخته و جان بسیاری را تاکنون گرفته است.
این مختصر از آنجا بیان شد که بدانیم کشور ما نیز نمی‌تواند جدا از دیگر مناطق و کشور های دنیا در حاشیه امن این گونه بیماری ها باشد. از گذشته در بیابان لوت نیز با توجه به گستردگی اقلیمی آن که به عنوان محل گذری برای عبور از کشور پهناور ما توسط کاروانیان مختلف بوده است، اینگونه بیماری ها وجود داشته و به دلایل مختلف در بازه زمانی گوناگون کاروانیان نیز دچار اینگونه امراض شده اند.
به عنوان کسانی که در خصوص راه های این بیابان بزرگ به صورت میدانی تحقیقات مختلف را انجام داده ایم، بارها به قبر ها و یا اجساد پوسیده از سالیان دور برخورده ایم. اینگونه تجربه برای هر کس آن هم در حال حاضر و در بیابان لوت بسیار جذاب و شگفت انگیز  است، اما باید بدانیم با وجودی که گرمای زیاد در طول سالیان سال بر روی این بازمانده ها در لوت به همراه نور خورشید توانسته تاحدودی به از میان بردن آلودگی کمک کند‌، این احتمال وجود دارد که هنوز هم نشانه هایی از بیماری های خطرناکی بر روی این اجساد پوسیده و پوک شده باقی مانده باشد و با دیدن این نمونه ها در بیابان لوت باید صرفا به عکس برداری و ثبت مختصات و شاید تحقیقات کمی در آن اطرف بپردازیم و بدانیم که حتی در بیابان لوت نیز می توان آلوده شد. چنانچه ویروس  واریسلا زوستر به عنوان ناقل بیماری آبله مرغان می‌تواند هنوز هم دردسر هایی را برای شما به همراه داشته باشد. پس باید همه‌گونه مراقبت را از خود و تیم داشته باشیم و آگاه باشیم که سفر در بیابان لوت هم به بسیاری مراقبت ها و احتیاط ها  نیاز دارد.

error: Content is protected !!