رود شور تنها رود دایمی دشت لوت

 

در بیابان لوت شبکه ای از آب های روان وجود دارد که در استان های خراسان، سیستان و بلوچستان، یزد و کرمان به صورت فصلی و یا دایمی جاری است. شبکه ای که وسعتی در حدود بیش از یک دهم مساحت کشور را شامل شده است ولی در این وسعت با کمبود شدید آب در آن عرصه مواجه هستیم که در مقایسه با سایر حوضه های آب های روان کشور قابل مقایسه هم نیست.
رود شور از شبکه آبهای روان و مسیل های زیادی سرمنشا گرفته و از شهرستان بیرجند در شرق، مسیل هایی به سمت جنوب غرب منحرف میشود و به شهرستان خوسف میرسد که به نام رود گز مشهور است و با پیوستن آن به شاهرود شبکه ابتدایی و اصلی رود شور تشکیل می‌شود. مسیل رود شور بعد از پیوستن به رود چاه سیخ، به سمت جنوب و جنوب غربی منحرف شده و از چاله های کویری زیادی میگذرد.

از مهم ترین شعبات غربی رود شور از شمال تا جنوب میتوان از رود هنار، رود نای بندان، مسیل چهل پایه، رود راور و شیرین رود نام برد.

مسیر رود
مسیر رود شور شمالی جنوبی بوده و هنگامی که به ابتدای حوضه انتهایی خود میرسد، مسیل های زیادی از آن جدا میشود و زبانه هایی به دالان شمالی کلوت ها کشیده شده و پس از تبخیر شدید در فصل گرم، طبقات نمکی به جای میماند. تمامی اینها ذکر شد تا با موقعیت رود شور آشنا شویم.
با بازدید میدانی که از ابتدای سال تا این گزارش در منطقه انجام شده مشخص است که مسیر رود شور تغییرات کلی پیدا کرده و در حال حاضر مسیر رود شور قبلی خشک است و رود شور در ۵۰۰ متر پایین تر در جریان است، همانطور که جریان اصلی رود شور در نقطه شکستگی جاده و تشکیل دریاچه جاری است و با وجود تبخیر و فرونشست آب هنوز دریاچه پر آب و در جریان است.
عمق دریاچه ایجاد شده بین ده تا پانزده متر بوده که با نشانه های آب روی کلوت های مسیر رودخانه در حال حاضر با وجود تبخیر و نشست آب حدود عمق به ده متر هم میرسد و هنوز هم جریان شمالی جنوبی به وضوح مشخص است.

وضعیت سال ۱۳۹۸
در اوایل امسال (سال ۱۳۹۸) بارندگی های زیادی در کل کشور روی داد که بیابان لوت هم از آن جدا نبود و به همین علت تنها رود دایمی بیابان لوت با سیلاب مواجه شد و طغیان کرد. در گذشته رود شور در انتهای حوضه خود به جاده ارتباطی شهداد به نهبندان میرسید و با توجه به جریان ملایم و حجم کم آب آن از زیر پلی کوچک جاده را پشت سر میگذاشت. با طغیان این رود در بارندگی ها مسیل های زیاد ایجاد شد و با حجم بالای آبی که به پست ترین نقطه از این جاده ارتباطی رسید پل های کم عرض و کم عمق نتوانست آب را به طرف دیگر جاده منتقل کند و با شکسته شدن پل ها و آب گرفتگی جاده و فرونشست آن جاده بسته شد و حجم زیاد این آب ها دریاچه ای کوچک اما عمیق را تشکیل داد.

علاوه بر همه مواردی که ذکر شده، از این موهبت طبیعی که در نزدیکی شهرستان شهداد (۵۰ کیلیومتری شهداد) بوجود آمده، میتوان استفاده کرد و از فرصت ایجاد شده بهره برد و آن را به توسعه صنعت گردشگری در استان کرمان تبدیل کرد. جاذبه ای که با تبلیغات مناسب میتواند در جذب توریست برای منطقه و مردم آن فرصت مناسبی باشد. لازم به ذکر است که راه ارتباطی شهداد به نهبندان هم که مسدود شده بود با عملیات راهداری استان و با صاف کردن دور دریاچه بهم ارتباط داده شده و باز شده است.

۶ دیدگاه دربارهٔ «رود شور تنها رود دایمی دشت لوت»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *