شهاب سنگ

در اینجا قصد نداریم تا از کلیات پیدایش و یا منشاء وجودی شهاب سنگ ها چیزی بگوییم! می‌خواهیم تا تنها برای آنکه موضوع شهاب سنگ به نوعی به بیابان های ایران به خصوص بیابان لوت برمی گردد کلیاتی را در این مورد بیان کنیم.
شهاب سنگ ها در برخورد با جو کره زمین و ورود به اتمسفر و در نهایت، سقوط بر روی زمین، دچار پروسه ای فیزیکی و شیمیایی می شوند و به دلیل شکل، جنس و رنگ خاص خود در مناطقی از کره زمین به راحتی پیدا می‌شوند. این سنگ های آسمانی در همه جای زمین پراکنده اند، اما تقریبا همه شهاب سنگ های یافت شده یا در قطب ها پیدا شده اند و یا در بیابان ها چرا که به دلیل فیزیک خاص خود و به خصوص رنگ تیره در میان یخ و برف و عرصه یک دست سفید قطب ها و همین طور در پهنه وسیع بیابان ها با رنگ روشن بستر قرار گرفته در آن بسیار خوب دیده و پیدا می‌شوند.
همان طور که ذکر شد شهاب سنگ ها بدون محدودیت در تمامی مناطق زمین می‌افتند اما به دلیل جنس خاص و ترکیبات آهنی خود با فرسایش شیمیایی و مکانیکی در عرصه هایی چون جنگل، کوهستان و رودخانه ها ماندگاری پایینی داشته و در مجاورت رطوبت، اکسید می‌شوند. علاوه بر آن به دلیل پوشش خاص این نواحی پیدا کردن آنها بسیار بعید است، در صورتی که در بیابان ها این کاوش ها اثر بخشی بالایی داشته و بسیار راحت تر میتوان آنها را به دلیل جنس و رنگ خاص خود شناسایی و پیدا کرد.
برای تشخیص و شناسایی شهاب سنگ ها با دقت به خواص فیزیکی آنها همچون رنگ، شکل، خاصیت مغناطیسی و چگالی، تا ۸۰ درصد مواقع به نتیجه درست می رسیم.
بد نیست بدانیم که در حدود ۹۵ درصد از شهاب سنگ ها دارای خاصیت مغناطیسی هستند که به مانند سنگ آهن به آهن ربا جذب می‌شوند و بقیه نیز چیزی در حدود یک درصد آهن دارند که به آهن ربا، میلی نشان نمی دهند. این شهاب سنگ ها از ماه و مریخ و از نوع شهاب سنگ های آکندریتی هستند  که به دلیل کمیاب بودنشان بسیار گران قیمت می باشند .
پوسته گداخته شده شهاب سنگ به دلیل سوختن در عبور از اتمسفر تیرگی خاصی دارد و بیشتر به شکلی چرم مانند در پوسته سنگ این سوختگی رخ می‌دهد که برخلاف رنگ داخلی روشنی که دارد، تیره رنگ است. ( تعداد کمی از شهاب سنگ ها در درون نیز به رنگ سیاه می باشند که به دلیل جنس کربنی آنها است.)
این سنگ های آسمانی بدون تخلخل هستند، به جز تعداد معدودی از شهاب سنگ هایی که از ماه به روی زمین افتاده اند و سنگ های دارای تخلخل را بیشتر در سنگ های آتشفشانی به دلایلی که در پست های قبل + ذکر شده مشاهده می‌کنیم.
از نظر شکل ظاهری،  شهاب سنگ ها بدون لبه های تیز هستند که یا در ورود به اتمسفر زمین لبه های آنها ذوب شده اند و یا در محل برخورد با سطح زمین این پریدگی رخ داده است. در ضمن اکثر شهاب سنگ ها دارای فرورفتگی هایی به مانند اثر و جای انگشت می‌باشند.
شهاب سنگ ها دارای چگالی بالایی هستند بین ۳ تا ۸ که برعکس آن در مورد سنگ آهن با چگالی پایین صدق می کند. پس با وجود این خصوصیات فیزیکی اگر در محلی درست به دنبال آنها بگردیم شانس خود را برای پیدا کردن یکی از این سنگ های منحصر به فرد و آسمانی چندین برابر کرده ایم. ضمنا بد نیست بدانیم ارزش مادی این سنگ ها زیاد است که اگر از جنس و منشاء خاص باشد نیز این ارزش بسیار بالاتر هم می‌رود. در بیابان لوت به دلیل گستردگی پهنه یکسان اقلیم های آن میتوان شانس بالاتری را برای پیدا کردن اینگونه سنگ ها داشت که شاید در دیگر مناطق این امر میسر نگردد. برای همین است که کاوشگران شهاب معمولا به دنبال یافتن این گونه سنگ ها وارد بیابان لوت میشوند.
مالکیت شهاب سنگ ها در کشور های مختلف متفاوت است. در کشور ما مالکیت آن با کسی است که آن را پیدا میکند. در کشور‌هایی چون افغانستان، ژاپن و تاجیکستان نیز فرد یابنده مالک آن است، اما در کشورهایی چون انگلیس، آمریکا و کشورهای اروپای غربی شهاب سنگ ها جزو اموال صاحب زمین به حساب میروند و در کشورهایی چون دانمارک و سوئیس این سنگ ها جزو اموال دولتی محسوب شده و یابنده، آن را به موزه تحویل می‌دهد و مبلغ معادل ارزش آن را دریافت میکند.
با همه این توضیحات شاید برای شما مشخص شود که چرا افرادی به دنبال این سنگ ها هستند و در کجا باید به دنبال آنها بود.
البته به یادتان باشد که صرفا با پیدا کردن شهاب سنگ شما به گنج نمی‌رسید و برای فروش آن باید در ابتدا با یک موسسه و یا دانشگاه معتبر در زمینه شناسایی شهاب سنگ ها ارتباط داشته و پس از بررسی های لازم و تعیین نوع و جنس و منشا آن، ارزش تقریبی برای آن، به ازای هر گرم آن را  بدست آورد و در مرحله بعدی نیز پیدا کردن مشتری دارای اهمیت است چرا که همه کس به دنبال اینگونه سنگ ها نیستند و بیشتر کسانی که در  دانشگاه ها بر روی این گونه اجرام آسمانی تحقیق میکنند و موزه ها و کلکسیون دارها به دنبال خرید می‌باشند.
در اینجا لازم است تا باز هم یاد آور شویم بیابان لوت و طبیعت آن در عین زیبایی، دارای مخاطرات زیادی است که باید با راهنما و داشتن تجربه بالا و تجهیزات مناسب به آن وارد شد و این سایت ورود به حریم بیابان لوت را بدون داشتن مجوز و راهنمای خبره توصیه نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!