حفاظت زیستی محیطی بیابان لوت

بیابان لوت زنده است! کدام یک از ما به این باور هستیم؟ برای این باور باید بدانیم که این زنده بودن یک حس است که در همه گستره وسیع لوت جاری است. حس زیبای زندگی در لوت ی که در همه جای آن می‌توان آن را با چشم دل دید. متاسفانه خیلی از کسانی که خود را دوستدار طبیعت می‌دانند نیز این روح زندگی را در بیابان ها ندیده اند و از همین جاست که مشکلات عدیده ای در حفاظت از طبیعت و استفاده از آن بوجود می‌آید. 

مدتی است که متاسفانه شاهد آلودگی های زیست محیطی بسیاری در بیابان لوت هستیم. با وجود آنکه این بیابان وسعت زیادی را با اقلیم های مختلف دارد، اما در حاشیه و عمق آن به صورتی بی رویه شاهد آلودگی هستیم.

بیابان لوت خالی است از همه چیز، برهوت است و جایی برای زندگی نیست! این ها تعریف ها و تعبیرهای مختلف از این بیابان است که ما را مجاز به هر رفتاری در این گستره زیبای طبیعت می‌کند. انگار که مجاز هستیم تا هر جا که برهوت بود و خالی، خود را مجاز برای تخریب های زیست محیطی بدانیم. 

بیابان لوت دارای طبیعتی خاص است و تا کنون به عنوان لوکیشن و محلی برای فیلمبرداری استفاده شده است. امسال هم دوباره همچون چند سال قبل که برای تولید فیلم و فیلمسازی با فیلمی از مجید مجیدی فیلمساز مشهور که با فیلمی زیبا به نام محمد رسول الله نگاه ها را به سمت خود کشاند. نمی‌خواهیم از فیلم و هزینه ها و تاثیر گذاری خوب آن در منطقه و دنیای اسلام بگوییم که همه حاکی از موفقیت فیلم و فیلمساز دارد. صحبت ما تنها از عواملی است پشت پرده که به عنوان تدارکات و عوامل لوکیشن ساز برای این بیابان آنهم پس از مدت‌ها دردسرساز شده‌اند. هنوز هم بعد از گذشت سال‌ها از ساخته شدن فیلم، لوکیشن آن در پهنه لوت در کنار کلوت ها پا برجاست و با هر طوفان و باد قطعه ای و قسمت از لوکیشن  جا مانده به پرواز در می‌آید و در بیابان پراکنده می‌شود. این تکه ها حتی در ریگ یلان با فاصله هوایی حدود ۴۰۰ کیلومتر هم دیده شده است. الان هم قرار است تا قسمت هایی از فیلم جدید داوود میرباقری نیز در حاشیه لوت و کلوت ها ساخته شود که برای این کار دوباره داستان ساختن لوکیشن مطرح می‌شود و آلودگی زیستی محیطی و احیانا تخریب قسمت هایی از بیابان اجتناب ناپذیر است. طبق شنیده ها عوامل فیلم هم اکنون در شهداد و روستاهای اطراف مستقر شده اند. بحث بر سر فیلم و فیلمسازی نیست و باید از داشته ها استفاده کرد، اما به چه قیمت؟ برای دست اندرکاران فیلمی چون محمد رسول الله با آن هزینه های میلیاردی و فروش خوب خود آیا امکان نداشته تا پس از تمامی برداشت ها بیابان را از لوکیشن باقی مانده پاکسازی نمایند؟ مجوزهایی که برای بودن عوامل فیلم در لوت داده می‌شود فقط برای برنامه سازی و فیلم برداری است و نباید همان کسانی که در این موارد دست اندرکار هستند پس از پایان هر پروژه، نظارتی بر اینگونه موارد داشته باشند؟ کاش با مستقر شدن عوامل فیلم سلمان فارسی موارد محیط زیستی نیز رعایت شود و بیابان لوت را که میراث طبیعی جهانی است را به درستی حفظ کنیم تا دوباره مثل دچار مشکلاتی در این زمینه نشویم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!