کاروانسرای چهل پایه

خبر بسیار مسرت انگیز بود، خبری که در اینستاگرام اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی درج شد + و شگفتی و شادمانه را برای ما داشت. خبر این چنین بود:
کاندیداتوری کاروانسراهای استان خراسان جنوبی جهت ثبت در میراث جهانی یونسکو مورد تایید قرار گرفته است. در این پرونده برخی کاروانسراهای کشور که به لحاظ اسلوب و مشخصات معماری واجد ارزش تشخیص داده شده وجود دارد و تعدادی از کاروانسراهای خراسان جنوبی نیز مورد تائید قرار گرفته است از جمله کاروانسرای چهل پایه که در بین راه نایبند به راور قرار گرفته است.
از کاروانسرای چهل پایه قبلا هم نوشته بودم، که میتوانید در اینجا + بخوانید. کاروانسرایی که از نظر معماری داری ارزش‌های خاص خود بوده و از بابت قرار گیری آن در منطقه ای که دور از دسترس همگان است، توانسته به خوبی از تخریب دور بماند و به واقع جزو معدود کاروانسرا‌ها و بناهایی است که از تاریخ گذشته برایمان به خوبی به جا مانده است. کاروانسرایی که دارای تمام شاخصه های خاص یک کاروانسرا است. برج دیده بانی، رودخانه ای فصلی در پشت آن و در کناره ها هم آثار کوره آجر پزی که به یقین برای ساخت آن از این کوره استفاده شده و همین طور حوض انبار و آب انبار + که میتواند با داشتن این شاخص ها در اولویت ثبت یونسکو قرار گیرد.

 

یک دیدگاه دربارهٔ «کاروانسرای چهل پایه»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!