بازهم نا امنی در حاشیه بیابان لوت

بازهم نا امنی در حاشیه بیابان لوت حادثه ساز شد. با وجودی که تقریبا بیابان لوت امن و پاکسازی شده، اما هنوز در مناطقی از آن نا امنی و حمله دزدان و اشرار وجود دارد. بیابان لوت با گستره جغرافیایی خود محل خوبی برای مخفی شدن، عبور و گذر است و در بعضی سال‌ها این عبور منجر به درگیری‌هایی در منطقه می‌شود. پایگاه میراث جهانی بیابان لوت و نیروی انتظامی استان‌هایی که به نوعی قسمت‌هایی از بیابان لوت در آنها قرار گرفته برای تردد توریست‌ها و بیابان‌گردها مجوز را صادر می‌کنند که متاسفانه خیلی از تور‌ها و توریست‌ها بدون در نظر گرفتن اینگونه موارد امنیتی نه تنها خود را به خطر می‌اندازند بلکه برای نیروهای امنیتی نیز دردسرهایی را ایجاد می‌کنند.

 در شهرستان راور دوباره شاهد درگیری اشرار منطقه و عبوری با اهالی روستای هور بوده‌ایم. اشرار پس از این درگیری به سمت دهانه‌دزد فرار کرده که با بسیج نیروی‌های انتظامی، این منطقه امنیتی شده و درگیری ادامه داشته است.

لازم به ذکر است دهانه دزد معبر و گردنه ورودی از حاشیه لوت به بیابان لوت است که در ۱۵ کیلومتری روستای هور قرار دارد و در سفرنامه‌‌ها از این مسیر و این گردنه یاد شده است. در گزارش‌های دکتر مستوفی و دکتر آلفونس گابریل نیز از این مسیر به عنوان راهی کوتاه از شهداد به آتش‌فشان‌های بیابان لوت برای عبور راهزنان یاد شده است. گروه یاردانگ نیز در زمستان ۱۳۹۸ در سفری اکتشافی این مسیر را پیمایش و ثبت کرده است که گزارش آن در شماره آتی ماهنامه سفر به چاپ خواهد رسید.

جا دارد تا با تاکید دوباره برای سفری ایمن ذکر نماییم که بیابان لوت با ثبت جهانی در یونسکو برای همه مردم جهان از اهمیت بالا برخوردار بوده و اخذ مجوز‌های لازم از مراجع امنیتی از الزامات سفر به این بیابان زیبا و شگفت انگیز است. بدیهی است این مجوزها برای امنیت گردشگران و توریست‌ها در منطقه بیابان لوت است.

گردنه دهانه دزد ورودی به بیابان لوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!