پایانی برای فصل بیابان

هرسال با شروع فصل بهار و درآمدن جوانه‌ها و شکوفه‌های بهاری می‌دانیم که به پایانی برای فصل بیابان و استفاده از زیبایی و اقلیم خاص آن رسیده‌ایم. امسال اما با بارش‌های اندک سال قبل و گرم‌تر شدن هوا به این پایان زودتر رسیدیم و دیگر برای بیابان و بیابان‌گردی ها و بهره از طبیعت خدادای مجالی نیست. هر چه بود و برداشت کردیم به پایان رسید تا شروعی دوباره برای کاوش در این گستره بزرگ، بیابان لوت که باید بیش از پیش از آن بهره بریم.
درست است که به پایانی برای فصل بیابان رسیدیم اما در این فرصت چند ماهه برای تجدید قوایی دوباره و کاوش در آنچه بدست آورده‌ایم فرصت مناسبی است تا داشته‌هایمان را جمع‌بندی کرده و آنها را برای تجربه دیگران به اشتراک گذاریم.

بدانیم که بیابان لوت تنها برای گذر و عبور نبوده و بیاییم چون گذشتگان که بی‌دلیل پا در راهی نمی‌گذاشتند شریک داشته‌هایمان شویم. با درک و آگاهی می‌توانیم از دانسته‌های کهن درس گرفته و بدانیم چشم انداز آینده این بیابان منحصر به فرد چه می‌تواند باشد.
بیابان لوت همان‌طور که به سادگی در فهرست میراث جهانی قرار نگرفت، اگر توجه خاص را به خود جلب نکند و قدم‌هایی جدی برای محافظت از آن برنداریم، با تخریب‌های زیادی که شاهد آن هستیم به سادگی از این فهرست بیرون خواهد آمد.
بدانیم که با شناخت و آگاهی نسبت به این گستره طبیعی خاص باید رویکردی برای حفظ حریم آن در چهارگوشه آن کوشا بوده و اقدامات لازم را با فرهنگ‌سازی مناسب خود و اطرافیانمان در جهت آگاهی رسانی‌های لازم برای این مهم به انجام رسانیم.

+ دریاچه‌ای منحصر به فرد که پس از ده‌ها دوباره تشکیل شد.
+ کلوت‌هایی که به حرات منحصر به‌فرد ترین در نوع خود هستند.
+ نبکاهای خاص این بیابان زیبا که جزو بلندترین خود در جهان هستند.
+ ریخت‌شناسی خاص منطقه از بابت پوشش گیاهی و جانوری خاص آن.
+ رودهای دایمی و فصلی این بیابان بزرگ.
+ هرم‌های ماسه‌ای بزرگ و بلند که خود با اشکال منحصر به فرد خود در چندین جهت پراکنده شده‌اند.
+ آتش‌فشان‌های جوان و تپه بازالتی گندم بریان.

اینها همه جزء کوچکی از این بیابان وسیع هستند که باید با آگاهی لازم در حفظ تک‌تک آنها کوشا باشیم. این زیبایی‌ها و اقلیم متفاوت برای همه جهان نیاز به مراقبتی خاص دارد که اگر رها شود به یقین از بین خواهد رفت.
به امید آینده‌ و آگاهی بیشتر از این طبیعت بی‌نظیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *