فاجعه زیست محیطی اینبار در بیابان لوت رقم خورد

بیابان لوت به دلیل دورافتادگی و دور از دسترس بودن مدتها بود که عرصه‌ای بیابانی و پرخطر محسوب می‌شد و کمتر کسانی بودند که بخواهند به هر دلیل از آن عبور کنند. آنطور که حتی مستشرقین نیز همانگونه که در سفرنامه‌ها و گزارشات خود نوشته‌اند از ورود به این عرصه خطرناک پرهیز می‌کردند و سعی بر عبور از حاشیه‌های کناری آن داشتند.
با آگاهی‌های بدست آمده توسط شیفتگان این عرصه و طبیعت بی‌بدیل در دهه‌‌های نزدیک، به مرور دوستداران آن با تجهیزات مناسب وارد مناطق مختلف بیابانی لوت شدند و هم‌زمان نیز بیابان لوت به عنوان اولین اثر طبیعی کشورمان در لیست سازمان یونسکو قرار گرفت + و حساسیت‌ها بر روی‌ آن دوچندان شد. همه میدانیم که با چه شرایطی توانستیم بیابان لوت را وارد این لیست کنیم، تهیه و ایجاد فایل و پروندهایی چند صد صفحه‌ای و در دراز مدت و ارایه آن به جلسات کارشناسی سازمان یونسکو تا سرانجامی که بالاخره بیابان لوت واجد شرایط قرار گرفت.
اما این ورود و ثبت در لیست یونسکو، کافی نبود و نیست، چرا که با ارزیابی مداوم بازرسان سازمان یونسکو که هر چند سال یکبار از این آثار صورت می‌گیرد، در هر زمان که شرایط تغییر کند و ورق برگردد، به راحتی نام اثر از لیست خط خورده و بالطبع اثری چون بیابان لوت، آنهم با آن ارزش فراوان بازهم با عدم احراز هویتی خود و داشتن شرایط مورد نیاز، به سادگی از لیست سازمان یونسکو بیرون می‌آید.
در این سالها با توجه به حساسیت‌‌های امنیتی که به دلایل متفاوت در بیابان لوت وجود داشت، برای عبور و مرور و انجام هرگونه پیمایش نیاز به اخذ مجوزهایی از نهادها و سازمان‌‌های ذیربط الزامی است که با وجود همه مشکلاتی که برای ورود به بیابان لوت وجود داشت، به هرحال در جایی از افکارمان دلیل آن را حفظ امنیت و حفاظت از این اثر ثبت شده می‌دانستیم و کورسوی امیدی بود برای سرانجامی خوب برای عرصه‌ای بیابانی که باید حفظ می‌شد.
اما خبرهای رسیده تمامی افکارمان را بهم ریخت! جایی که برای ورود به آن حتی تعداد ماشین‌ها هم در مجوزها ذکر می‌شد و حساسیت خاص برای ورود خودرو‌‌ها وجود داشت،  حالا عرصه تاخت و تاز کاوشگران معدن و ماشین‌ آلات سبک و سنگین آن شده است! بیابانی که باید با مراقبت خاص حفاظت می‌شد، اکنون چشم طمع معدن‌کاران را به خود جلب کرده و اکنون در محلی پس از دهسلم و نرسیده به کوه سیمرغ جاده‌ای خاکی زده شده، جاده‌ای که به سمت کوه ملک محمد می‌رود و در شمال این کوه دستگاه‌های حفاری آماده به کار شده‌اند.
هنوز خبر نداریم که چه کسانی یا چه ارگان‌‌‌هایی در این اقدام دست داشته‌اند و نمی‌دانیم آیا پایگاه میراث جهانی لوت که به نوعی پاسدار این عرصه طبیعی و جهانی است نیز از این امر باخبر بوده یا خیر؟ ابهامات زیاد است و درحال حاضر تنها بر اساس اخبار واصله، می‌توانیم از تخریب زیست محیطی و تعرض به عرصه بیابان لوت اطلاع داشته باشیم. خبری که خود به اندازه‌ای هست که دوست‌داران محیط زیست و این بیابان زیبا را به شوک وا دارد.

یاردانگ و دیگر دوست‌داران محیط زیست از پایگاه منطقه‌ای بیابان لوت در استان کرمان و استان خراسان جنوبی، سازمان محیط زیست استان‌های کرمان و خراسان جنوبی، اداره کل میراث فرهنگی استان‌های کرمان و خراسان جنوبی و اداره کل منابع طبیعی استان کرمان و خراسان جنوبی، انتظار دارد تا با ارسال اکیپ ویژه به منطقه، پیگیر بوده و نتیجه را برای داشتن اطلاعات بیشتر در اختیار ما قرار دهند.

* این مطلب به روز رسانی خواهد شد *

دوستانمان در اداره کل میراث خراسان جنوبی با پیگیری فراوان و اعزام تیم عملیاتی و هماهنگی با تیم تکاور دهسلم به منطقه اعزام شدند و با استعلام‌‌های مربوط مشخص شد که معدن از طریق استان کرمان و به نام فردی حقیقی به ثبت رسیده است. معدن دارای شماره ثبت بهره برداری بوده و تحت عنوان معدن سنگ‌های قیمتی به ثبت رسیده است.

خبر واصله از پایگاه میراث جهانی و اداره کل میراث خراسان جنوبی بوده که در حال پیگیری و اعزام نیرو برای بررسی منطقه می‌باشند.

۴ دیدگاه دربارهٔ «فاجعه زیست محیطی اینبار در بیابان لوت رقم خورد»

  1. متاسفانه برای جبران کسری بودجه اکتشاف و ارزیابی مخزن معادن جدید در سطح کشوری به طور جدی در دستور کار وزارت صمت قرار گرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!