مطالبه‌گری تعرض در بیابان لوت

در خصوص تعرض صورت گرفته در دامنه کوه ملک محمد که در پست‌های قبل گزارش آن را به صورت کامل + به آگاهی دوستداران بیابان لوت و طبیعت ایران رساندیم، مطالبه‌گری ما به پایان نرسید و همین‌طور به دنبال گرفتن اخبار و پیگیری اقدامات انجام شده بودیم. در این خصوص مواردی که توسط اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی و همین‌طور پایگاه میراث جهانی لوت انجام شده بدین شرح می‌باشد:

– با مکاتبات صورت گرفته و دستورات لازم، یگان تکاوری نیروی انتظامی دهسلم به عنوان یکی از گلوگاه‌های ورودی به منطقه، هرگونه عبور ماشین آلات راهسازی را ممانعت کرده و موارد را به صورت موردی به اداره کل میراث خراسان جنوبی و کرمان گزارش خواهد داد.
– با حکم قضایی که در خصوص جمع‌آوری ماشین‌آلات و کانکس‌ها در منطقه توسط پایگاه میراث جهانی لوت بدست آمد کلیه کانکس‌ها و ماشین آلات از منطقه مورد نظر + جمع آوری شده است.
– با مکاتبات صورت گرفته با سازمان صنعت و معدن، مجددا قرار بر این شده تا کلیه مجوزات در خصوص معدن کاوی در محدوده حریم بیابان لوت باطل شده و هرگونه اقدامی را به پایگاه میراث جهانی لوت به عنوان متولی نگهداری از بیابان لوت اطلاع دهند.

در روزهای آتی گروهی از دوستداران بیابان لوت و همراه یاردانگ به منطقه مراجعه و گزارشات تصویری را به همراه خواهند داشت که مراتب از طریق همین سایت به اطلاع عموم خواهد رسید.

لازم به ذکر است خلاف آنچه در رسانه‌ها به عنوان ۹۰ کیلومتر جاده سازی رسانه‌ای شد مورد تعرضی که در هفته‌های پیش صورت گرفته در جاده‌ای بوده که در زمان قدیم (سال‌های دهه ۹۰) توسط نیروی انتظامی و برای کشف معدن آهن در همین منطقه کشیده شده بود و به عنوان معدن متروکه مشهور است. (چرا که معدن‌کاوی به نتیجه نرسید)
جاده مورد بحث به صورت فرعی از همین جاده معدن متروکه جدا میشود که به صورت تیغ‌زدگی توسط گریدر بوده و درحال حاضر نیز مسدود شده است و امید داریم با طوفان شن و بارندگی امسال تا حدی از آثار آن رفع شده و به مرور این قسمت به طبیعت برگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!