دکتر احمد مستوفی

برای اولین بار با نام دکتر احمد مستوفی در بیابان لوت آشنا شدم. درست وقتی که برای بار اول پا به این بیابان بزرگ گذاشتم و از همراهانم نام ایشان را میشنیدم.
نام احمد مستوفی با نام بیابان لوت پیوند خورده است و تفکیک ناپذیر است و هنوز هم دقیق ترین مطالب و نقشه های این بیابان بزرگ، از کاوش ها و تحقیقات وی می‌باشد و با وجودی که بیش از نیم قرن از انتشار گزارشات دکتر احمد مستوفی میگذرد، هنوز هم این گزارشات از تازگی نیا‌فتاده و به نوعی منبع ومرجعی برای کسانی است که به نوعی در ارتباط با بیابان لوت هستند،  کاربرد علمی و عملی دارد.

دکتر احمد مستوفی کیست؟

مرحوم دکتر احمد مستوفی استاد فرهیخته و فرزانه جغرافیا در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۷۲ در سن ۸۱ سالگی و پس از یک بیماری طولانی در فرانسه دارفانی را وداع گفت و پیکر پاکش در اسفند ماه همان سال به تهران منتقل شد و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد. در قبر شماره ۱۴۴ از ردیف ۱۲ قطعه ۷۰
سال ها است که از مرگ دکتر مستوفی می‌گذرد ولی دست آورد های وی به صورت گزارشات جغرافیایی و کتاب در دست دوست دارانش و همین طور محققان و کاوشگران بیابان لوت می‌چرخد و نامش زنده است.
احمد مستوفی در سال ۱۲۹۱ در تهران و خانواده ای اصیل و سرشناس بدنیا آمد و پس از دریافت مدرک دیپلم متوسطه خود در سال ۱۳۰۹ در گروه سوم دارالفنون به فرانسه اعزام شد. با علاقه خود در رشته جغرافیا دانشگاه سوربن پاریس مشغول به تحصیل شد و پس از آن در موسسه جغرافیای دانشگاه پاریس به ادامه تحصیل تا مدرک دکتری مشغول بود و در سال ۱۳۱۷ به وطن بازگشت و به عنوان دانشیار دانشکده ادبیات دانشگاه تهران مشغول به کار شد.
دکتر مستوفی تا قبل از بازنشستگی در سال ۱۳۵۶ موفق به تالیف سه جلد کتاب، چهار گزارش تحقیقاتی، پنج مقاله به فارسی و چند مقاله نیز به زبان فرانسه گردید که بد نیست بدانیم نوشته ها و یادداشت های زیادی از ایشان به جای مانده که متاسفانه با وسواس علمی و فکری که به همراه داشت و گرفتاری های شبانه روزی مدیریت در دانشگاه تهران هیچگاه موفق به چاپ آنها نشد.
از دیگر خدمات ایشان می‌توان تشکیل رشته جغرافیا به صورت مستقل از رشته تاریخ در سال ۱۳۴۰ و مدیریت گروه جغرافیا تا سال ۱۳۴۷ و مدیریت مرکز تحقیقات علمی مناطق خشک و پس از آن نیز شکل دهی موسسه جغرافیا را نام برد.

استاد دکتر احمد مستوفی با علاقه زیادی که به بیابان لوت بود در طی شش سال و رویهم به مدت یکسال در بیابان لوت به تحقیقات زیادی پرداخت که داشته های امروزه ما از آن تحقیقات است و این بیابان را به صورت بسیار جامع و علمی مورد تحقیق قرار داد.
از اینجاست که امسال نیز در چهارم دی ماه ۱۳۹۸ با همت جناب آقای دکتر مهران مقصودی رئیس موسسه جغرافیای دانشگاه تهران و به گرامی داشت یاد و خاطره دکتر مستوفی مجلسی برپا شد و در آن خاطراتی توسط همکاران، دانشجویان و خانواده وی بیان شد تا شرکت کنندگان به خصوصیات اخلاقی و علمی این استاد فقید بیشتر پی ببرند. در کنار این مراسم و سخنرانی ها هم با همت خانواده دکتر مستوفی وسایل و دست نوشته های ایشان به نمایش گذاشته شد.

۹ دیدگاه دربارهٔ «دکتر احمد مستوفی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!