غذا رسانی به حیوانات

در طی سالیان اخیر بحث در مورد غذا رسانی به حیوانات اهلی به خصوص سگ‌های ولگرد و گربه‌های خیابانی نقل تمامی مجالس شده است و طرفداران زیادی از هر دو طرف  مشغول توجیه خود و انکار عقیده طرف مقابل هستند. در اینجا نمیخواهم این بحث را باز کنم و تنها به یک جمله بسنده میکنم تا به هدف اصلی در این نوشته برسم. خود می‌توانید با دیدن این جمله در مورد غذا رسانی به حیوانات تصمیم گیرنده باشید.

حیوانات در خیابان خوشحال نیستند

در اینجا موردی را پیگیر می‌شوم که به تازگی در شبکه‌های مجازی چون اینستاگرام بسیار در حال دیدن هستم. نزدیک شدن گونه‌ای از روباه در بیابان لوت به اشخاصی که با شوق و ذوق بسیار در حال فیلم گرفتن هم هستند و با فخر در مورد آب دادن به این حیوان هم ابراز وجود می‌کنند.
کاش بدانیم و به اطرافیانمان آگاهی دهیم که حیوانات هر منطقه به شرایط زیستی و محیطی خود در آن مکان عادت دارند و نمی‌توان با دخالت در نحوه زیست و زندگی آنها فکر کنیم که عملی پسندیده انجام داده‌ایم. حیوانات وحشی به صورت کلی و به جز مواقعی که در خطر قرار می‌گیرند از انسان‌ها دوری می‌کنند و به هیچ عنوان نباید حتی آنها را ببینیم، مگر آنکه آنقدر به حضورمان عادت کرده باشند که تمامی معادلات وجود ما و آنها برهم ریزد. فکر کنید بخواهیم در قطب جنوب به خرس‌های قطبی غذا دهیم یا آنها را گرم کنیم!
متاسفانه غذا رسانی به حیوانات وحشی هیچ لطف و محبتی به حیات گونه‌های آنها نخواهد کرد و برعکس دخالت در طبیعت زیستی آنها می‌تواند به از میان رفتن این گونه‌ها هم ختم شود. این سال‌ها با وجود گروه‌های طبیعت گردی که بیشتر آنها بدون داشتن دانش و اطلاعاتی از طبیعت راهی مناطقی که در برخی موارد بسیار بکر هم هستند شده و با تمام آلودگی‌های زیستی و محیطی که ایجاد می‌کنند و با اینگونه دخالت‌ها خواسته یا ناخواسته سعی در برهم زدن جریان طبیعی زندگی گونه‌های گیاهی و جانوری در طبیعت را دارند!
حیوانات وحشی که عادت به حضور ما و خودروها و ادوات ما می‌کنند به یقین در کوتاه یا دراز مدت با تغییراتی در نحوه زیست خود روبرو می‌شوند که به حذف تدریجی آنها منجر خواهد شد. کاش بدانیم و هر کدام به عنوان یک فرد‌ آگاه، بدون تاثیر در احساسات و همین طور غیرمنطقی، بتوانیم با تفکر در ساز و کار طبیعت به حریم گونه‌های گیاهی و جانوری دست درازی نکرده و آنها را به چیزی خلاف آنچه که طبیعت برایشان رقم زده عادت ندهیم.

لازم به توضیح است که چنانچه بعضا دیده می‌شود در فصل زمستان سازمان‌هایی چون سازمان حفظ محیط زیست و پرسنل زحمت‌کش آن مبادرت به توزیع علوفه در دشت‌ برای حیوانات می‌کنند، تفاوت در نحوه علوفه رسانی و همینطور زمان آن است که در مواقع ضروری و با حفظ تمامی شرایط‌‌های محیطی و علمی آن صورت می‌پذیرد.

۴ دیدگاه دربارهٔ «غذا رسانی به حیوانات»

 1. به موضوع بسیار قابل توجه‌ی اشاره شده و بعضا طبیعت گردان فقط بدلیل اینکه خودشان از نزدیک شدن به حیوانات وحشی لذت میبرند و خوراک دادن به آنها فقط بهانه‌ایی برای جلب نظر آنها و نزدیک شدن حیوانات به آنها هست این مشکلات را فراهم میکنند. امیدوارم با آگاهی بخشی به اینگونه طبیعت گردان از بروز مشکلات بعدی که در نهایت لطمه به محیط زیست و جانوران وحشی میباشد جلوگیری گردد.

  1. بله متاسفانه همین گونه است که شما نیز اشاره کرده اید …. باید همگی دست به دست هم دهیم و آگاهی لازم را برسانیم

 2. درود بیکران
  با تشکر از مطالب زیبای شما
  اتفاقا بحثی با دوستان داشتیم در این مورد که هر گونه مهربانی یا کمک که مخالف شیوه زیست محیطی انواع حیوانات باشد ، شاید از نظر ما زیبا اما نمی‌تواند درست باشد.
  با سپاس از شما…

  1. بله دقیق فرمودید و این روزها بیشتر افراد برای نمایش خود در شبکه‌های مجازی درحال تخریب اینگونه در طبیعت هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!