لوت و ناشناخته های آن

دشت لوت بیابانی در جنوب شرقی ایران و بین استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان که سال‎ها به عنوان گرم ‎ترین نقطه زمین شناخته و دمای ۷۱ درجه سانتیگراد در مرکز آن توسط ماهواره های ناسا ثبت شده و پر از ناشناخته‎ها است.
از دشت لوت با عنوان‎های چاله لوت، دشت لوت و کویر لوت یاد می‎شود. منطقه‎ای بیابانی با  حدود ۱۷۵ هزار کیلومتر مربع یعنی یک دهم مساحت ایران. این دشت، بیست و پنجمین  بیابان بزرگ جهان است و بخشی از این دشت بزرگ را بیابانی ماسه‎ای و ریگی تشکیل می‎دهد و برای همین دانشمندان معتقدند که این بیابان بزرگ را باید دشت لوت خواند، نه کویر لوت! چون کویر تنها بخشی از آن است.
دشت لوت سطحی خشک و تیره دارد که گرمای زیادی را به خودش جذب می‏‌کند و به همین دلیل در سال‎های ۲۰۰۴، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ ماهواره سنجنده دما «مدیس» دشت لوت را با دمای ۷۰/۷ درجه سانتی‌گراد به ثبت رسانده است و برخی از جغرافی‎دانان چون دکتر پرویز کردوانی معتقدند که گرم‌ترین نقطه زمین در بیابان لوت و در چاله مرکزی لوت و در ۷۵ کیلومتری شرق شهداد قرار گرفته است.
دشت لوت تنها گرم‏ترین نقطه زمین را در خود جای نداده بلکه گود ترین نقطه داخلی فلات ایران با نام گود لوت هم در آن واقع شده است.
یکی از زیباترین مناظر در دشت لوت، کلوت ‎های اسرار آمیز شهداد است. کلوت ‎های شهداد از دور شبیه شهری با آسمان‌خراش ‎های کلوخی است که برخی آن را شهر ارواح، شهر خیالی و یا شهر لوت نامیده‌اند. کلوت‏‌های شهداد مرتفع‎ترین هرم ‎های ماسه‎ای دنیا هستند که بر اثر فرسایش بادی و آبی ایجاد شده‌اند.
در نزدیکی کلوت‎های شهداد و در دل دشت لوت، تمدنی با قدمتی بیش از ۶ هزار سال وجود دارد، از گورستان شهداد آثار بسیاری از سفال تا مجسمه و زیور آلات به دست آمده و قدیمی‎ترین درفش جهان با نام درفش شهداد نیز در این منطقه کشف شده است.
پوشش گیاهی منحصر به فرد دشت لوت درختان و درختچه‌‏ های گز است که به نبکا شهرت دارند.
دشت لوت با وجود سختی آب و هوا اما گونه‏‌های جانوری  متنوعی دارد به مانند روباه شنی، خرگوش، گربه شنی، جبیر، جرد، سارگپه، شاهین، مگس گیر، چک کاکلی، تیر مار، شتر مار، مار جعفری، آگامای سروزغی، دم سیاه و عربی و انواع عقرب شامل عقرب طلایی، سیاه و جرار که همگی از نشانه های چرخه فعال اکولوژی دشت لوت به شمار میرود.
وارد شدن به دشت لوت و کویرپیمایی در این منطقه کار ساده‏‌ای نیست، به دلیل صعب‎العبور بودن منطقه و نبود هیچ گونه آبادی و امکانات اولیه، کویر پیمایی در این منطقه، پرخطر و دشوار است. اما گروه‏های ایرانی و خارجی بسیاری تا کنون اقدام به وارد شدن به دل این کویر بزرگ کرده‏‌اند که گزارش سفر آنها پرده از زیبایی‏‌ها این کویر اسرار آمیز بر داشته است.

۱۱ دیدگاه دربارهٔ «لوت و ناشناخته های آن»

  1. بازتاب: خرگوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!