کویر یا بیابان

متاسفانه واژه‌ها در میان جملات به درستی بکار برده نمی‌شوند. در بعضی موارد کل مطلب به دلیل عدم بکار بردن واژه های صحیح زیر سوال می‌رود، و این کلمات به نادرستی در سطح جامعه پخش و تسری می‌یابد.
چند سالی است که با شناخت خوبی که جامعه از نواحی مختلف کشورمان پیدا کرده، بیابان لوت که تا قبل از آن شناخت واضحی برای مردم نداشت بر سر زبان ها افتاده است. این آگاهی به جایی رسیده که بسیاری برای سفرهای یک تا چند روزه به این بیابان بزرگ اقدام می‌کنند. اما به نادرست از آن به کویر لوت نام می‌برند! در این قسمت میخواهیم این دو واژه را با معنی و به درستی تفکیک کرده، آگاهی دهیم که واژه بیابان لوت واژه ای صحیح تر و درست است.
تعریف واژه ها
در تعریف واژه بیابان با همه استاندارهای بکار رفته در واژه شناسی، اقلیمی و علوم زمین شناختی بیابان با معیار اساسی بارش باران از بقیه کلمات جدا می‌شود. بیابان سرزمینی است که در آن کمتر از ۱۰۰ میلی متر درسال باران می‌بارد که این میانگین به صورت میانگین بلند مدت در منطقه محاسبه می‌شود و جالب است که بدانیم با این تعریف در دنیا ۱۲ بیابان بزرگ وجود دارد که یک هفتم از مساحت کل خشکی های زمین را تشکیل داده است. بیابان هایی چون صاحارا، استرالیا، عربی که از بزرگتر‌ین بیابان های دنیا می‌باشند و در ایران هم بیابان لوت از پهناورترین مناطق بیابانی کشور است.

تفاوت عمده و اساسی وجود دارد در واژه کویر و بیابان و میتوان گفت کویر در زیر مجموعه بیابان قرار گرفته و نمی‌توان به هیچ صورت آن ها را معادل و یا به جای همدیگر استفاده کرد. کویر هم به مکانی گفته می‌شود که درصد املاح موجود در خاک آن بیش از حد معمول باشد و مانع رویش گیاهان زراعی در آن مکان شود. از نظر زمین شناختی نیز کویر کویر پست ترین نقاط بیابان است که به دلیل ارتفاع پایین آن از سطح دریای آزاد تمامی جریان های سطحی و زیرزمینی به داخل آن راه پیدا می‌کند و نه تنها خشک نیست بلکه دارای آب فراوان بوده و در مناطقی حتی دریاچه‌هایی نیز به صورت فصلی یا دایمی در آنها ایجاد می‌شود که به دلیل بالا بودن املاح و مواد معدنی اغلب شور و غیر قابل استفاده است.
بد نیست که بدانیم با این تعریف ایران دارای بیش از ۶۰ کویر است که کویر مرکزی واقع در دشت کویر بزرگ‌ترین آن است.
حال با شناخت معنای این دو واژه تفاوت بین بیابان و کویر مشخص شد و بیایید این آگاهی را داشته باشیم و بدهیم که لوت بیابان است نه کویر! بیابان لوت

۲ دیدگاه دربارهٔ «کویر یا بیابان»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!